Salihi, supergol malazezëve

Përfundon me fitoren e skuadrës kuqezi, miqësorja e djeshme në Podgoricë

Miqësore
Mali i Zi-Shqipëri 0-1
Shënues: Salihi 79′

Falë një eurogoli të Hamdi Salihit në minutën e 79-të, Shqipëria triumfoi 1-0 ndaj Malit të Zi në miqësoren e zhvilluar në Podgoricë, fitorja e dytë rresht pas asaj me Irlandën e Veriut në Tiranë (të vendosur me një gol të Ervin Skelës).
Fitorja ndaj Malit të Zi ishte edhe një fitore e Kuzhes ndaj homologut të tij kroat, trajnerit Zllatko Kranjçar, në sfidën e gjykuar po nga gjyqtarë kroatë. Kjo ishte miqësorja e 76-të e Shqipërisë, e që përkoi me fitoren e 28-të të saj, e për më tepër ndaj Malit të Zi, ndaj të cilët edhe ka fituar në ndeshjen e parë të saj, 5-0, në vitin e largët 1946.

Pas ndeshjes, trajneri Kuzhe pohoi se ishte i kënaqur me mbrojtjen, por jo me sulmin, kjo dhe për shkak të zëvendësimit të shpejtë të Ervin Skelës së dëmtuar. “Jam i kënaqur me rezultatin.
Ndaj Andorrës do të provojmë lojtarë të rinj”. Edhe pse Mali i Zi u shfaq më dominues në mesfushë, rastet më të mira i pati Shqipëria, kur Bogdani në minutën e 22-të shpërdoroi një rast të mirë për të shënuar pas një topi të harkuar nga Ervin Bulku. Sulmuesi i Kievos nuk ia doli të kontrollojë mirë topin brenda zonës malazeze.
Para këtij momenti ishte Hamdi Salihi , ai që nuk kontrolloi saktë një top të dhënë pas një sllallomi të Ervin Bulkut. Malazezët luajtën fort, madje më ndërhyrjen e Miodrag Xhudoviçit, kapiteni Ervin Skela pësoi edhe një çarje në kokë aq sa fantazisti shqiptar u detyrua t’ia linte vendin Jahmir Hykës në minutën e 18-të. Pjesa e parë mbyllet me një goditje të një kundërshtari malazez në fytyrën e Agollit, kur mbrojtësi i majtë shqiptar kishte rrëshqitur në pistë.
Një fraksion më solid i Shqipërisë, nga minuta e parë e saj e deri te fërshëllima e fundit e gjyqtarit. Jahmir Hyka gjarpëroi në kufijtë e zonës së rreptësisë, duke fituar një goditje të lirë.
Duro në minutën e 52-të ekzekutoi mjeshtërisht, por sfera përfundoi paksa mbi kuadrat, gjithsesi solli entuziazëm te tifozeria shqiptare e pranishme në Podgoricë. Gjergji Muzaka zëvendësoi Klodian Duron në minutën e 64-ët, dhe po Edmond Kapllani zuri vendin e Erjon Bogdanit.
Hidi bëri një ndërhyrje shembullore, duke bllokuar një silurë të malazezëve nga një goditje e lirë prej 28 metrash në minutën e 67-të. Disa këmbëngulje të Hykës, në kërkim të Salihit u neutralizuan nga malazezët.
Prania e Kapllanit i dha më shumë frymëmarrje sulmit, derisa erdhi momenti i Ansi Agollit, kur këmbëmajti goditi traversën në minutën e 69-të, me një gjuajtje perfekte, si në rastin e golit të tij në miqësoren kundër Gjeorgjisë, në qershor të vitit 2009. Momenti kulmor i takimit në 70 minutat e para.
Në fushë për Malin e Zi edhe sulmuesi kosovar i Buduçnostit, Fatos Beqiraj, i pozicionuar në krah të sulmuesit të Romës, Mirko Vuçiniç. Hamdi Salihi në minutën e 79-të shënoi një supergol, me një goditje perfekte nga rreth 23 metra.
Gjergji Muzaka harkoi një top në zonë, Xhudoviç devijoi topin që mbërriti te shkodrani, dhe sulmuesi i Rapidit të Vjenës tregoi klasin e tij, duke realizuar golin e mrekullueshëm.
Tifozët më pas nxorën në tribunë edhe një banderolë me portretin e tij me bluzën e Kombëtares. Dy minuta më pas, Salihi i la vendin Elis Bakajt, i përcjellë nën duatroktitjet frenitike të tifozëve kuqezinj.
Tri minuta më pas, ishte Hyka me një veprim virtuoz në fundore, që i ofroi Kapllanit një mundësi të dytë. Në minutën e 85-të, Kuzhe hodhi në fushë Gilman Likën në vend të Ervin Bulkut, ky i fundit në një ndeshje me rendiment dhe produktivitet.
MIQËSORET ME KUZHENË

Shqipëri-Gjeorgji 1-1
Shqipëri-Qipro 6-1
Estoni-Shqipëri 0-0
Shqipëri-Irlandë e Veriut 1-0
Mali i Zi-Shqipëri 0-1

Advertisements

About tinajelvis

student
This entry was posted in sport. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s