Shoferi i kamionit vret gruan dhe veten

Koço dhe Arjana Shyti, me dy fëmijë, ishin divorcuar ndërsa gruaja prej dy vitesh………………………………………… Tiranë. Autori i kërkoi të shoqes të rilidhen


Gruaja punonte në qendrën e interentit të të birit, ku edhe u qëllua me 6 plumba nga ish- bashkëshorti i saj

TIRANË- Shoferi i kamionit nga Berati vret gruan dhe veten disa kohë pasi ishin divorcuar, në qendrën e internetit të hapur nga djali i tyre, ku gruaja edhe punonte. Krimi i dyfishte brenda familjes ndodhi dje në afërsi të ish- kompleksit “Dinamo”, në rrugën “Skënder Luarasi”, ku gruaja e vrarë sapo kishte nisur ditën e saj të punës në qendrën e internetit të të birit.
Koço Shyti, 57 vjeç, lindur dhe banues në Berat dhe ish- bashkëshortja e tij, Arjana Shyti, 49 vjeçe, banuese në Tiranë, mbetën të vrarë, pasi Koço qëlloi fillimisht mbi Arjanën ndërsa më pas qëlloi veten në ballë, duke sjellë fundin e tyre, pas divorcit, ndërsa nga martesa e tyre kishin pasur dy fëmijë.
Nga hetimet paraprake të Policisë së Tiranës, dyshohet se shkak i ngjarjes është divorci mes tyre kohë më parë. Sakaq, burimet e policisë pohuan dje se që prej kohës së ndarjes së tyre, shoferi 57- vjeçar, ishte duke kaluar një gjendje depresive ndërsa vuante ndarjen me bashkëshorten e tij Arjana.
Koço Shyti, ishte nisur mëngjesin e djeshëm nga qyteti i Beratit, orët e para të mëngjesit, drejt Tiranës për të bindur të shoqen që të rilidheshin.
Rreth orës 8:00 të mëngjesit Shyti, u afrua i armatosur me armën automatik “Kallashnikov”, drejt qendrës së internet-kafesë ku punonte 49 -vjeçarja, ish- bashkëshortja e tij.
Në njoftimin zyrtar të Policisë së Tiranës për ngjarjen thuhet se autori i ngjarjes, e kishte futur armën në një çantë sportive, në të cilën në fillim u dyshua se kishte një sasi lëndë eksplozivi.
Pas shpërthimit të saj rezultoi se në të kishte pasur fishekzjarrë. Rreth orës 8.20, Koço Shyti hyri në ambientet e qendrës së internetit, duke e qëlluar ish- gruan me armë zjarri automatik në trup, ndërsa mbeti e vdekur në vend.

Ajo mori në trup gjashtë plumba, ndërsa në kushtet e tronditjes së rëndë psikike, kamionisti, Shyti vrau dhe veten. Ai sipas eskpertëve, e drejtoi armën nga vetja, duke u vetëqëlluar në ballë.
Në momentet e ngjarjes brenda ambienteve të qendrës së internetit, ishin vetëm Arjana Shyti, ish- bashkëshorti i saj dhe një punonjëse tjetër.
Ajo u mor nga hetuesit në cilësinë e dëshmitares, duke qenë se gjithçka ndodhi para syve të saj.
Forca të shumta të Policisë së Komisariatit nr. 2 dhe oficerë të zyrës së vrasjes, në Policinë e kryeqytetit mbërritën në vendin ku ndodhi krimi i dyfishtë, ndërsa parandalimi i saj ndoshta mund të ketë qenë një mision i pamundur. Për shkak të mbipopullimit të zonës, policia bëri një perimetër të madh të vendit të ngjarjes, me qëllim evitimin dhe largimin e sa më shumë kureshtarëve.
Pasi janë kryer të gjitha veprimet e policisë, janë marrë në pyetje edhe disa dëshmitarë të ngjarjes, banorë të lagjes si dhe personi që punonte në qendrën e internet kafesë, kur ndodhi krimi i dyfishtë.
Në pyetje janë marrë edhe të afërmit e dy viktimave, të cilët kanë dëshmuar para oficerëve të policisë, për marrëdhëniet që kanë pasur kohët e fundit viktimat. Ndërkohë, trupat e pajetë të Koçi dhe Arjana Shytit, u dërguan në morg, për t’u kryer autopsia mjeko-ligjore.
Më pas trupi i Arjana Shytit u dërgua në shtëpinë e saj, në rrugën “Robert Shvarc”, që ndodhet pranë një qendre të madhe tregtare, ku mësohet se jetonte me dy fëmijët e saj dhe të afërm të tjerë.

Ende nuk dihen motivet e divorcit mes tyre, ndërsa policia pritet të sqarojë rrethanat e hetimit sot

Gruaja prej dy vitesh jetonte me fëmijët në kryeqytet
TIRANË- Policia pohoi dje se ish- çifti Shyti, ishin të divorcuar dhe prej gati dy vitesh nuk jetonin bashkë. Koço Shyti banonte në Berat, ndërkohë që ish-gruaja e tij, Arjana, banonte në Tiranë, në një apartament që ndodhet në rrugën “Robert Shvarc”, pranë një shkolle private. Kjo e fundit ishte punësuar në një qendër internet-kafe, që ndodhet në rrugën “Skënder Luarasi”, brenda së cilës ndodhi dje edhe krimi i dyfishtë.
Bashkë me viktimën jetonin dhe dy fëmijët e saj, vajza maturante dhe djali në vit të dytë të shkollës së lartë. Ndërsa viktima tjetër, Koço Shyti, jetonte në Berat, pas divorcit me ish- gruan e tij që e qëlloi dje me armë zjarri për vdekje. 49 vjeçarja, pas divorcit, ishte larguar nga Berati, për të jetuar dhe punuar në Tiranë, bashkë me dy fëmijët e saj.
Ajo me të birin kishin hapur një biznes të vogël për të siguruar të ardhurat e tyre. Burimet e policisë , pohuan dje se Koço dhe Arjana Shyti, nuk kishin kryer procedurat e divorcit, por vetëm jetonin të ndarë prej së paku dy vitesh.
Pas mosmarrëveshjeve brenda çiftit, gruaja kishte vendosur të largohej nga Berati dhe të vijë për të jetuar në Tiranë, duke marrë edhe dy fëmijët. Por sipas policisë, ky fakt mund të mos i ketë pëlqyer 57- vjeçarit, i cili ka vendosur që të vrasë ish- gruan dhe veten. Policia dyshon se Shyti ka udhëtuar nga Beratit posaçërisht për të kryer krimin e dyfishtë.
Çanta me fishekzjarre sjell panik në vendngjarje

Koço Shyti gjatë udhëtimit nga Berati për në Tiranë, ka pasur me vete edhe një çantë sportive, ku në të ai kishte futur disa fishekzjarrë të lidhura në mënyrë artizanale. Sipas policisë, në fillim u dyshua se brenda çantës, mund të kishte lëndë eksplozive.
Kjo shkaktoi panik duke detyruar policinë të zgjeronte rrethimin dhe të thërriste ekspertët anti eksploziv për të realizuar një shpërthim të improvizuar për të shmangur ndonjë të papritur që mund të kishte pasoja të rënda.
Pas mbërritjes në vendin e ngjarjes, të ekspertëve të anti eksplozivit, ata realizuan një shpërthim me mjetet e tyre. Kjo vërtetoi që brenda në çantën sportive kishte pasur vetëm fishekzjarrë.
Ato ishin të lidhura në mënyrë artizanale, që të jepnin përshtypjen, e lëndëve eksplozive. Nga dyshimet e policisë për llojin e lëndës që mund të ishte brenda çantës, është bërë dhe rrethimi i një zone të madhe rreth vendit të ngjarjes, në rrugën “Skënder Luarasi”.

Viktimat

Koço Shyti, 57 vjeç
Arjana Shyti, 49 vjeçe

8 gëzhoja gjetën hetuesit në vendin e ngjares, gjatë veprimeve të kryera prej ekspertëve kriminalistë të ………………………………………….

6 plumba përshkruan trupin e Arjana Shytit, që sipas policisë i sollën asaj vdekjen e menjëhershme dhe plagë të rënda

Advertisements

About tinajelvis

student
This entry was posted in kronike. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s